Na rynku istnieje wiele rozwiązań do przechowywania i składowania, które można wykorzystać jako narzędzie do uporządkowania warsztatu przydomowego. Najpopularniejszym rozwiązaniem są regały. Jak więc wybrać odpowiednie regały do warsztatu, aby nie wyglądał on jak strefa katastrofy? 

Wybieraj najtrwalszy materiał z jakiego wykonany jest regał warsztatowy

Plastik, sklejka i płyta wiórowa to powszechnie stosowane materiały na półki i inne rodzaje stojaków i regałów do przechowywania. Produkty te cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ są bardzo przystępne cenowo. Ale w przypadku kiedy chodzi o Regał garażowy wytrzymały zawsze lepiej jest wydać nieco więcej na te wykonane z trwalszych materiałów, takich jak metal. 

Warsztat, czy garaż przystosowany jako warsztat, to miejsce, w którym będziesz pracować z wieloma narzędziami, które mogą uszkodzić zwykłe regały. Płyny i oleje mogą trwale uszkodzić drewniane półki, plastiki zaś nie wytrzymują wysokich temperatur, jakie mogą towarzyszyć pracom warsztatowym. Półki metalowe w warsztacie sprawdzają się najlepiej, ponieważ są trwałe, wodoodporne, plamoodporne i odporne na temperatury. 

Zachowaj elastyczność dzięki wolnostojącym regałom 

W niektórych wypadkach wydaje się, że zamontowanie półek garażowych bezpośrednio na ścianach będzie trwalsze i praktyczniejsze. Regały zamontowane do ścian mogą wyglądać bardzo schludnie i wydają się mocniejsze. Montaż regałów naściennych jest czasochłonny i chociaż nie zajmują one miejsca na podłodze, możliwości przechowywania są ograniczone ze względu na niższy maksymalny ciężar ładunku. Regały wolnostojące to zdecydowanie najłatwiejsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie usprawniające przechowywanie i składowanie w warsztacie. Nie wymagają one mocowania do ściany, są solidne i wytrzymują bardzo duże obciążenia.Jeżeli jesteś entuzjastą majsterkowania, powinieneś postawić na regały wolnostojące. Przy zmianie projektu czy nowym zleceniu regały mobilne dadzą Ci szanse na zmianę ustawienia, gdy tylko zechcesz wprowadzić kilka zmian w układzie garażu.  

Pionowa przestrzeń magazynowa  warsztacie

Przechowywanie przedmiotów w pionie może zaoszczędzić dużo miejsca w każdym warsztacie. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w tablice ścienne, dzięki którym można powiesić narzędzia wzdłuż ściany. Ale bardzo przydatne mogą być również regały warsztatowe, do których można przymocować haczyki do zawieszenia niezbędnych przedmiotów pod ręką. Bez względu na to czy jesteś profesjonalnym rzemieślnikiem czy tylko majsterkowiczem warto zadbać o uporządkowanie przestrzeni wokół siebie.